BEZPIECZNE FERIE 2020

zdjęcie
Od najbliższego poniedziałku wszyscy uczniowie z województwa łódzkiego rozpoczynają zimowe ferie, które potrwają do 24 stycznia 2020 r.
Do ferii pozostało już tylko kilka dni. Wiele osób, w szczególności dzieci i młodzież, wybierze w tym okresie aktywny wypoczynek, spędzając wolny czas na świeżym powietrzu.

W związku z powyższym zorganizowano w naszej szkole cykl zajęć pod hasłem: "Bezpieczne ferie".

Jak spędzić bezpiecznie ferie zimowe?

5 zasad dla dziecka…
1. Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!

Służby co roku ostrzegają, że nigdy nie możemy mówić o bezpiecznym lodzie. Na jego wytrzymałość wpływa rodzaj wód oraz temperatura powietrza. Warto wiedzieć, że lód nie wszędzie jest tej samej grubości – na środku jeziora jest cieńszy niż przy brzegach. Do jazdy na łyżwach nadają się wyłącznie sztuczne zbiorniki.

2. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.

3. Nie przebiegaj przez ulicę, a po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblask – dzięki temu będziesz widoczny na drodze.

4. Nie strącaj sopli zwisających z dachów lub drzew.

Spadający sopel może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

5. Stosuj się do zakazów i nakazów opiekunów.

To bardzo ważne! Nie znikaj niespodziewanie z oczu rodzicom lub opiekunom, a jeżeli planujesz pójść do sklepu lub toalety, zgłoś taką potrzebę opiekunowi.

… i kilka zasad dla rodzica lub opiekuna
1. Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych zależy także od Ciebie! Sprawdź, czy organizator ma niezbędne zezwolenia i czy jest w stanie zapewnić dzieciom pomoc medyczną. Poproś odpowiednie służby o sprawdzenie, czy pojazd, którym będą podróżować dzieci, jest bezpieczny.

2. Nie dawaj dziecku na wyjazd wartościowych przedmiotów.

3. Poproś, aby dziecko zawsze miało przy sobie (w plecaku czy kieszeni) kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, numerami kontaktowymi do rodziców i opiekunów oraz, jeżeli jest taka potrzeba, listą przyjmowanych przez nie leków.

4. Zapoznaj dziecko z zasadami pierwszej pomocy – na taką naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie. Sprawdź, czy zna podstawowe numery alarmowe i czy wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.